18 Kasım Dünya Antibiyotik Günü

“Hekime Danışmadan, Teşhis Konulmadan Antibiyotik Kullanmayın”

1928’de keşfedilen ve 1940 yılında kullanıma giren antibiyotikler insanlık tarihinde bir dönüm noktası olarak nitelense de, bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan ve yaygınlaşan ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ve buna bağlı gelişen antibiyotik direnci sebebiyle sağlık sistemi içerisindeki tedaviler uzuyor ya da ölüm oranları artıyor.

Avrupa Parlamentosu 2008 yılında, 18 Kasım tarihini“Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak ilan etmiştir. Ülkemizde de “antibiyotik farkındalık günü” olarak çeşitli etkinliklerle duyurulmaktadır.

Siz bu mesajı okurken bir bakteriye karşı direnç gelişmiş olacak!

Her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların her yeni antibiyotikte direnç geliştirmesine neden olmuştur.

Günümüzde halen dünya genelindeki ölümlerin %25’i enfeksiyonlara bağlıdır. Küresel olarak ciddi önlemler alınmadığı takdirde 2050 yılına gelindiğinde, yılda 10 milyondan fazla kişinin dirençli enfeksiyonlar nedeni ile hayatını kaybedeceği hesap edilmektedir .1

Ülkemiz Antibiyotik Tüketiminde İlk Sıralarda Yer Almaktadır

Dünya genelinde antibiyotik tüketimi son 15 yılda %36’lık artış göstermiştir. OECD 2013 Sağlık İstatistiklerine göre 1000 hastanın günlük kullanım dozları incelendiğinde en yüksek tüketim oranı Türkiye’dedir.

Küresel Eylem Planı : Doğru Antibiyotik Kullanımı ve Enfeksiyon Kontrol” Stratejisi

Bu küresel halk sağlığı tehdidi için multi disipliner bir yaklaşımla “ Antibiyotiklerin Doğru Kullanılması ve Etkili Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Ulusal ve Küresel Eylem Planı” oluşturulup uygulamaya konulmuştur.

ARTED olarak bizler kaliteli ve yenilikçi in vitro diyagnostik (IVD) çözümlerinin ülkemizdeki tedavi süreçlerindeki uygulamalarda hak ettiği öneme ve yere taşınmasıyla, hasta yararına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Antimikrobiyal direnç (AMD) ile mücadele etmek için neler yapılabilir?

· Sadece hekim tarafından reçete edildiğinde antibiyotik kullanınız

· Antibiyotik tedavinizi hiçbir zaman yarıda bırakmayınız

· Artakalmış antibiyotikleri asla paylaşmayınız veya kullanmayınız

· Soğuk algınlığı veya grip gibi virüslere karşı antibiyotik kullanmayınız (antibiyotikler sadece bakteri üzerinde çalışır)

· Düzenli olarak ellerinizi yıkayarak, hijyenik olarak yiyecek hazırlayarak, hasta insanlarla yakın temastan kaçınarak ve aşılarınızı güncel tutarak enfeksiyonları önleyebilirsiniz

1. O'Neill J. Review on Antimicrobial Resistance Antimicrobial Resistance: Tackling a crisis for the healthwealth of nations . London: Review on Antimicrobial Resistance; 2014. Available : https://amr-review.org/sites/default/files/AMR%20Review%20Paper%20-%20Tackling%20a%20crisis%20for%20the%20health%20and%20wealth%20of%20nations_1.pdf [ Ref list ]